პრესტიჟული გამოფენა Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2023 ჰიუნდაი მოტორის ტრიუმფად იქცა. N ხაზის მოდელმა N Vision 74-მა, რომელიც კომპანიამ ცნობილ საერთაშორისო გამოფენაზე წარსადგენად შეარჩია, დამთვალიერებლების უდიდესი ყურადღება და აღფრთოვანება დაიმსახურა.
მოდელის თავდაპირველი პრეზენტაცია, კონცეფცია Pony Coupe-თან ერთად, კომოს ტბაზე გამართულ ღონისძიებაზე, Hyundai Reunion-ზე შედგა, რომელიც კომპანიის
პირველი Heritage Project-ის აღსანიშნად გაიმართა. გამოფენა Concorso d’Eleganza Villa d’Este-ზე კი, რომელიც კლასიკური და კონცეპტუალური ავტომობილების სამ ყველაზე ცნობილ ავტოშოუს შორისაა, ჰიუნდაიმ საზოგადოების ყურადღება კომპანიის მოდელების უნიკალური დიზაინისკენ მიმართა და მდგრადი ტექნოლოგიების შესახებ საკუთარ ხედვას ხაზი კიდევ ერთხელ გაუსვა.
N ხაზის მოდელი N Vision 74 ჰიუნდაიმ პირველად 2022 წელს წარადგინა. უნიკალური წყალბადის ძრავით აღჭურვილი, ჰიბრიდული ელექტრო ავტომობილის დიზაინი ლეგენდარული იტალიელი დიზაინერის, ჯორჯეტო ჯუჯაროს მიერ შექმნილი მოდელით, 1974 Pony Coupe Concept-ითაა შთაგონებული. N Vision 74 ჰიუნდაის ისტორიული ვიზუალის, უახლესი ტექნოლოგიებისა და N ხაზის მაღალი წარმადობის შესანიშნავი სინთეზია და Hyundai N-ის ელექტრიფიკაციის მდგრადი მომავლის ხედვას წარმოადგენს.
N Vision 74 წყალბადის უნიკალური სათბობი ელემენტის ბაზაზე შეიქმნა, რომელიც ბატარეაზე მომუშავე ძრავისა და წყალბადის სათბობი ელემენტის მძლავრ მახასიათებლებს აერთიანებს. ავტომობილი გამოირჩევა სტაბილური გამომავალი სიმძლავრით, რაც ზოგადად ელექტრო ავტომობილებისათვის ნაკლებადაა დამახასიათებელი. უნიკალურ, ჰიბრიდულ მოდელს 5 წუთში ხელახლა დამუხტვის შესაძლებლობა აქვს, რომლის დახმარებითაც ის თავის პოტენციალს სრულად იყენებს.
N Vision 74 აღჭურვილია მარცხენა და მარჯვენა უკანა ბორბლებზე განლაგებული დამოუკიდებელი ორმაგი ძრავებით. ავტომობილის სიმძლავრე 680 ცხენის ძალაა და მას 4 წამზე ნაკლებში 0 კმ/სთ-დან 100 კმ/სთ-მდე აჩქარება შეუძლია. 600 კილომეტრის გასავლელად საჭირო ენერგიის გამომუშავებისთვის, ავტომობილს აქვს წინ მდებარე 85 კვტ/სთ სიმძლავრის წყალბადის სათბობი ელემენტის ბლოკით, მძღოლსა და მგზავრს შორის მდებარე 62 კვტ/სთ სიმძლავრის ლითიუმ-იონური ბატარეით და უკან განთავსებული ორი, 2.1 კგ-იანი წყალბადის ავზით.
“Concorso d’Eleganza Villa d’Este-ზე მონაწილეობა დიდი პატივია და ხაზს უსვამს ჰიუნდაი მოტორის შესანიშნავ თავგადასავალს, თუმცა წინ ჯერ კიდევ ბევრი რამ გველოდება. მომავალი, რომლის მხოლოდ წარმოდგენა შეგვეძლო, თანდათან რეალობა ხდება. უბრალო სატრანსპორტო საშუალებიდან ავტომობილი იქცა მობილურობის პლატფორმად, რომელიც ჩვენი ცხოვრების სტილს უფრო მრავალფეროვანს ხდის. ჰიუნდაი კი ამ ტრანსფორმაციის ეპიცენტრში იქნება და მომავლის გადაადგილების საშუალებებს საკუთარი ისტორიის შთაგონებით შექმნის“, – აღნიშნა Hyundai Motor Group-ის პრეზიდენტმა და მთავარმა კრეატიულმა დირექტორმა, ლუკ დონკერვოლკემ.
მას შემდეგ, რაც N Vision 74-მა 2022 წლის TopGear.com-ის დაჯილდოებაზე დიდი მოწონება დაიმსახურა, ჰიუნდაი მოწინავე ტექნოლოგიებისა და ისტორიული დიზაინის იდეალური ბალანსის დაცვას ცდილობს. მოდელი Pony Coupe-ის თამამ კონცეფციას მომავლის დიზაინად გარდაქმნის. მისი ვიზუალი Pony Coupe-ის სადა ექსტერიერის მსგავსია — პროპორციული კორპუსითა და ცენტრალური დგარით, მძღოლზე ორიენტირებული ღია კაბინა კი შექმნილია ისტორიული და თანამედროვე ელემენტების — ციფრული ხელსაწყოთა პანელისა და ანალოგური ღილაკების შერწყმით.

For Hyundai Motor Company’s first-ever appearance at the prestigious Concorso d’Eleganza Villa d’Este this week in Lake Como, Italy, Hyundai Motor exhibited its N Vision 74 concept, catching the attention of the world-famous classic car and prototype show’s guests.
First unveiled in 2022, N Vision 74 is a hydrogen fuel cell-hybrid ‘Rolling Lab’ from Hyundai’s high-performance N brand, with a design inspired by the 1974 Pony Coupe Concept conceived by legendary Italian designer Giorgetto Giugiaro.
Hyundai Motor uses ‘Rolling Labs’ to test and verify advanced technologies for future production models, supporting its ambition to become a leader in the zero-tailpipe-emissions future. N Vision 74 is a culmination of Hyundai’s heritage design, state-of-the-art technology and N brand’s emotional high performance, representing Hyundai N’s long-term vision for a sustainable high-performance future beyond electrification.
N Vision 74 was developed around a unique hydrogen fuel cell hybrid architecture that combines the strengths of battery motor and a hydrogen fuel cell system. Developed with priority on high-performance, it is capable of stable power output without the power degradation exhibited by EVs in low state-of-charge conditions. Combined with the 5-minute recharge time, this unique hydrogen fuel cell hybrid architecture explores its high-performance potential as a fully functioning Rolling Lab.
N Vision 74 features left and right independent dual motors on the rear wheels, boasting a power output of 680 PS and acceleration of less than 4 seconds from 0 to 100 km/h. Power is provided by an 85 kW hydrogen fuel cell stack on the front, a 62 kWh lithium-ion battery between the driver and the passenger, and two 2.1 kg hydrogen tanks on the rear to provide a driving distance of nearly 600 km.
Prior to its appearance at the Concorso d’Eleganza, N Vision 74 appeared alongside a restoration of the Pony Coupe Concept at the Hyundai Reunion in Lake Como, celebrating the company’s first Heritage Project.
By exhibiting the retro-futuristic N Vision 74 at one of the world’s top three classic and concept car competitions, Hyundai Motor was able to call attention to both its design heritage and its vision for sustainable performance technology.
Dubbed an ‘Instant Icon’ at the 2022 TopGear.com Awards, N Vision 74 explores the balance between state-of-the-art-technology and heritage design. It elevates the daring attitude of the Pony Coupe Concept into a future-oriented Hyundai design. Its exterior styling reimagines the pure surface, dynamically proportioned profile and B-pillar of the Pony Coupe Concept while the driver-centric cockpit blends heritage elements and modern design, such as a digital cluster and analogue buttons.